Στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης σύμφωνα με το Νόμο 4823/2021 υλοποιείται στην σχολική μονάδα επιμορφωτικό σεμινάριο διάρκειας 20 ωρών. Το συγκεκριμένο επιμορφωτικό πρόγραμμα ακολουθεί όλους τους κανόνες και τις αρχές της εκπαίδευσης ενηλίκων και υλοποιείται με μεικτή (blended) μάθηση. Πραγματοποιούνται δια ζώσης επιμορφωτικές συναντήσεις στο εργαστήριο πληροφορικής αλλά και σύγχρονες όσο και ασύγχρονες δραστηριότητες με τη βοήθεια πλατφορμών όπως το Webex και το Moodle. Οι επιμορφούμενοι εκτός από τις συναντήσεις (δια ζώσης και σύγχρονες) πρέπει να εκπονήσουν επιτυχώς μια εργασία περίπου 300 λέξεων.

Επιμορφωτής του συγκεκριμένου σεμιναρίου είναι ο κος Βασίλειος Γουγάς, επιμορφωτής τόσο του Εθνικού Κέντρου Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης (αρ. νέου μητρώου: 16763/2010) όσο και του ΕΟΠΠΕΠ (αρ. μητρώου ΕΒ22361).

Οι θεματικές ενότητες του συγκεκριμένου προγράμματος είναι ακόλουθες:

• Αλληλεπίδραση μεταξύ Ψηφιακών Τεχνολογιών
  • Κοινή χρήση Ψηφιακών Τεχνολογιών
  • Λειτουργία ως Δημόσιος Υπάλληλος μέσω Ψηφιακών Τεχνολογιών
  • Ενσωμάτωση και Αναδιαμόρφωση Ψηφιακού Περιεχομένου
  • Πνευματικά Δικαιώματα και Άδειες
  • Προστασία Συσκευών – Ψηφιακού Περιεχομένου

Με την επιτυχή ολοκλήρωση του σεμιναρίου, δίνεται στους επιμορφούμενους βεβαίωση επιτυχούς παρακολούθησης με την υπογραφή του Διευθυντή της σχολικής μονάδας.